Hogy te ezekkel már biztosan ne rontsd el a karácsonyi készülődést…
1. Túlstresszeljük – mindenkinél nagy a hajtás, az életünk minden területén. Nem is csoda hát, ha a napi stressz a karácsonyi készülődésre is kihat: rohanunk, közben vagy marad idő a megfelelő ajándékok kiválasztására, vagy random lekapunk valamit a polcról a nagynénénknek vagy az Apunak, vitázva díszítjük a fát, a karácsonyi vacsorán pedig már nemcsak egymást fojtanánk legszívesebben a halászlébe, hanem magunkat is. De muszáj ennek így lennie? Persze, hogy nem. Próbáljunk meg egy-egy napon hamarabb kiszakadni a munkahelyi hajtásból, és egyrészt magunkra szánni egy kis időt – erre tökéletes alkalom lehet, ha megállunk egy forralt borra valamelyik karácsonyi vásáron –, másrészt átgondolni a teendőket. Ha rendszert viszünk a dologba, az nagyobb magabiztossággal és nyugodtsággal tölt majd el minket. Ez száz százalék!
2. Nem szervezünk (elég jól) – ha úgy vagyunk vele, hogy majd lesz valahogy, vagy nem beszéljük meg a készülődés részleteit meg a feladatokat a családunk többi tagjával, akkor könnyen lehet, hogy semmi sem lesz a helyén december 24-re: se fa, se karácsonyi menü… mit tehetünk? Írjunk egy listát a teendőkről, a legszükségesebb dolgokra hagyatkozva. Nem kell nyolcfogásos menüről gondoskodni, és 18 ajándék sem feltétlenül szükséges a fa alá, ugyanakkor nem árt, ha van karácsonyfa és étel is december 24-én. Ha megvagyunk a teendők listájával, osszuk ki a feladatokat, pontosan közölve mindenkivel, mit szeretnénk tőle. A gyerekek imádni fogják, ha ők díszíthetik a sütit és/vagy a karácsonyfát, a férfiak pedig kivehetik a részüket a rendrakásból, takarításból.
3. Kupi és káosz – sokaknál már pont ezekre, a rendrakásra és a takarításra nem marad elég idő az ünnepek előtt, márpedig ezek nemcsak a tisztaság miatt fontosak, hanem azért is, mert ha átláthatatlan káosz uralkodik az otthonunkban, akkor a lelkünkben sem lesz harmónia az ünnepen. Arról nem is beszélve, mekkora veszekedés robbanhat ki, ha Apa december 24-én nem találja meg a csúcsdíszt a fára az átláthatatlan kupiban…
4. Mi ez a szag? – a káosz és a rendetlenség megszüntetése azért is fontos, mert ez a rossz szagok forrása is lehet: egy szobában felejtett zokni, a karácsonyi csomagolópapír alatt maradt kutyatál meg egy rotható narancs… kész is a biztos „bűzbomba” az ünnepre. Még kellemetlenebb az ilyesmi, ha vendégeket várunk. Az első lépés legyen a szagok forrásának lokalizálása („Józsi, dobd már ki légyszi a konyhából a dobozokat, mert azok alatt is rohad valami!”), majd jöhet egy kis takarítás, rendrakás, alapos szellőztetés. Ha ezek után sem tiszta a levegő, bevethetjük kedvenc illóolajunkat, hagyhatunk szárított narancshéjat a lakás különböző pontjain, vagy más, természetes módszereket is kipróbálhatunk. Ilyen például a Hiilibag, ami tulajdonképpen egy bambusz szénnel töltött zsákocska. Megszünteti a kellemetlen szagokat, semlegesítheti a levegőben lévő méreganyagokat, sőt, nedvességmegkötő tulajdonságának köszönhetően a penész elleni küzdelemben is hatékonyan segíthet. Egyetlen zsákocska két évig használható, utána teljesen környezetbarát módon a kertben vagy a cserepes növények alá szórva hasznosítható újra. További infók: http://www.hiilibag.hu/