Múzeumlátogatás? Akkor nadrág, póló, fényképezőgép a felszerelés. Kivéve, ha Európa első víz alatti múzeumát készülsz épp felkeresni. A Museo Atlantico ugyanis nem úgy víz alatti múzeum, ahogy elsőre gondolnánk: nem húztak fel semmilyen épületet a tenger fenekére. Az igazán különleges koncepción alapuló múzeumba a belépés csak búvárfelszereléssel ajánlott.
Különleges szoborgyűjtemény változtatta galériává a tengerfeneket Európa első víz alatti kortárs művészeti múzeumában. A kanári-szigeteki Lanzarote csillogó kék vizében létrejövő Museo Atlanticoban 12 méterrel a vízfelszín alatt csodálhatjuk meg az installációkat, egészen pontosan a nemzetközileg is elismert Jason deCaires Taylor alkotásait. Ráadásul a könnyű- és nehézbúvárokon kívül másnak is van lehetősége betekinteni ebbe a különleges világba: üvegfenekű csónakokon is felfedezhetjük a tenger mélyére süllyesztett világot. A betonból készült vízalatti szobrok jelenleg kétségbeesett menekülteket, szelfiző turistákat, valamint emberek és a növények fantasztikus hibridjeit ábrázolják. És fontos hozzátenni, hogy jelenleg.
Azon kívül ugyanis, hogy egy ilyen tárlat egyedülálló a világon, nem csupán önmagáért való művészetről beszélünk. A víz alá telepített szobrokkal komoly célt szeretnének elérni a tervezők: azt remélik, az évek során létrejön egy óriási mesterséges korallzátony, ahol össze tudnak gyűlni a helyi halfajok, és ahol rengeteg tengeri biomassza is képződhet majd. Így idővel az egész terület át fog alakulni, ahogy a helyi tengeri élővilág meghódítja a műalkotásokat. Mivel Lanzarote különleges státuszban van, az UNESCO Bioszféra Rezervátumai között szerepel, azért a projekt a nagyszabású építészeti installáció mellett magában foglalja egy víz alatti botanikus szoborkert tervét is, ami a Lanzarote környéki helyi fajoknak lesz tökéletes élőhelye.
Hogy ehhez minden adott legyen, a múzeum környezetbarát, Ph semleges anyagok felhasználásával készül, például speciális fejlesztésű tengeri cementből, rozsdamentes acélból és üvegszállal fonott betonacélból. A szobrok alakja úgy lett kitalálva, hogy illeszkedjenek a környék tengeri életébe és egy olyan öbölben helyezték el, ahol egyelőre még elég szegényes a tengeri kolónia. A projekttől azt várják, hogy új élőhelyet teremt a tengeri élőlényeknek, Lanzarote pedig modern és dinamikus kulturális szigetként ünnepelheti az egyedülálló természeti erőforrásait egy korábban kopár, 50×50 méteres, homokkal borított tengerfenéken.
A tervek szerint a Museo Atlantico több száz évig várja majd a látogatókat mindig változó látképével. A nagyközönség számára február végén nyílik meg az első tárlat, de év végéig újabb és újabb szobrok kerülnek majd a helyükre. A múzeum tervezett befejezése 2016. decembere, és ha minden a helyére kerül, 10 víz alatti galériában gyönyörködhetünk.
Képek: boredpanda.com